Children Kindergarten Play Kids  - Elf-Moondance / Pixabay

Mateřská dovolená 2022: Kdo má na ni nárok? A kolik peněz dostanete?

Pokud plánujete početí nebo je již dítě na cestě, určitě vás budou zajímat informace spojené s mateřskou dovolenou. Ta někdy může být někdy i pořádně složitá. Pravidla u mateřské dovolené se totiž často mění, a to co platilo v loni, nemusí zákonitě platit v nadcházejícím roce. Proto jsme si pro vás připravili přehled, díky kterému se v mateřské dovolené vyznáte levou zadní.

Kdy můžete nastoupit na mateřskou dovolenou?

V tomto případě se mateřská dovolená v roce 2022 neliší od těch minulých. Celkem mají maminky nárok na 28 týdnů dovolené, a to, pokud porodí jedno dítě. U vícerčat je pak tato lhůta protažena až na 37 týdnů. Ženy samozřejmě nemusí strávit doma celé období, ale pouze jeho část. Podle zákona však nesmí dovolenou přerušit do konce šestinedělí.

Pro nástup na mateřskou dovolenou stačí, když svému zaměstnavateli nahlásíte, kdy na ni nastoupíte a předáte mu vyplněnou žádost o pobírání peněžité pomoci v mateřství. Poté můžete na dovolenou nastoupit během 6. až 8. týdne před porodem.

Kdo má nárok na mateřskou dovolenou?

Nárok na mateřskou dovolenou je určen pouze maminkám, které splní hned několik podmínek, bez kterých jim nemůže být poskytnuta peněžitá pomoc v mateřství.

Face Mask Covid  The Pandemic  - Surprising_Shots / Pixabay
Mateřská dovolená 2022: Kdo má na ni nárok? A kolik peněz dostanete?

Konkrétně musí:

  • být zaměstnány při nástupu na mateřskou dovolenou
  • být zaměstnány minimálně 270 kalendářních dní během 2 let

Mateřská dovolená je přístupná i ženám, které nejsou zaměstnány a jsou v takzvané ochranné době. Ta je stanovena na 180 dní, během kterých nemusí být žena zaměstnána, aniž by přišla o nárok na mateřskou dovolenou. Pokud tomu tak není, může být ženě poskytnut pouze rodičovský příspěvek. Ten je jednorázový a pevně daný. V roce 2022 se jedná přesně o 300 000 Kč.

Může jít na mateřskou dovolenou i manžel?

I když by se to mohlo zdát překvapivé, stále populárnější je přechod otce na mateřskou dovolenou. I zde se musíte řídit pravidly. Podle nich může otec nastoupit na mateřskou dovolenou teprve 7. týden, kdy mu toto právo předá matka dítěte. Kromě mateřské dovolené může otec nastoupit i na rodičovskou dovolenou, která může trvat až 4 roky.

Kolik dostanete při nástupu na mateřskou dovolenou?

Výše peněžité pomoci v mateřství je zcela individuální a liší podle hrubé mzdy, kterou před nástupem na mateřskou dovolenou pobíráte. Konkrétně se jedná o průměr vámi pobírané mzdy během posledních 12 měsíců. Výše příspěvku se tedy odvíjí od výše vaší mzdy.

I tady jsou však určitá omezení. Ze zákona je totiž stanovený limit, podle kterého může příspěvek dosáhnout pouze předem stanovené výše. V roce 2022 se jedná o 47 700 Kč měsíčně. Peníze vám budou následně vypláceny až 196 dní, přičemž u maminek s více dětmi je tato lhůta prodloužena na 259 dní.