Backdrop Background Bank Note

Kdo se skrývá pod označením banka 5500?

Banky dnes mají své pevně dané kódy, díky kterým se můžeme snadno zorientovat v tom, do jaké banky například posíláme naše finance. Pokud se vám do ruky dostala banka 5500, tedy konkrétně právě tento kód banky, potom vám prozradíme, komu patří. Je spojený s bankou Raiffeisenbank. Tedy s poměrně známým, velkým a také spolehlivým poskytovatelem bankovních služeb.

Tato banka dnes umí klientům nabídnout vše, co od bankovního sektoru očekávají. Jsou to nejenom účty, ale jsou to také úvěrové produkty, včetně těch, kterými lze financovat bydlení. Nechybí ale ani další varianty, jako třeba možnosti spoření a investování, platební karty, nebo pojistné produkty. Díky tomu je banka 5500, tedy Raiffeisenbank jedním z bankovních domů, který má svou tradici.

Jak podle čísla účtu poznáte, že je to právě banka 5500?

Ne každý ale ví, jak vlastně poznat, že daným bankovním domem je právě banka 5500. V tomto ohledu vám jsme také schopni vám poradit. Pokud se podíváte na číslo účtu v tuzemském formátu, lze ho rozdělit na dvě hlavní části. Ta první část, která se nachází před lomítkem, je konkrétní číslo účtu. I to by sice mělo být několik specifik, ale ta aktuálně nejsou nijak podstatná. Toto číslo si volí samotné banky a rozdávají ho svým klientům.

Pro nás je však důležitější to druhé, které se nachází za lomítkem. To má dle tuzemských standardů podobu 4 čísel, které mohou být téměř libovolné. Důležité je počítat i s tím, že toto číslo může obsahovat i nuly, které se za číslice také počítají a je třeba je psát. A pokud je právě toto číslo ve tvaru 5500, znamená to jediné, a to fakt, že daný účet patří právě Raiffeisenbank.

Kód lze vyčíst i z mezinárodního formátu čísla účtu

Identifikace v rámci tuzemského formátu je poměrně jednoduchá, jelikož dané 4 číslice vidíme velmi dobře a jednoduše. O něco složitější to může být v případě, kdy chceme daný kód zjistit z mezinárodního formátu čísla účtu. Ten je označován jako IBAN a Česká národní banka o něm říká: „IBAN (International Bank Account Number) je formát čísla účtu definovaný mezinárodní normou ISO 13616. Tato norma byla v roce 2007 aktualizována a uvedena do souladu se standardem EBS204, který v roce 1996 vydala ECBS (European Committee for Banking Standards)“ Důležité pro nás je také to, že se skládá hned ze 4 částí:

  • Kód konkrétní země
  • Kontrolní dvojčíslí
  • Kód banky
  • Samotné číslo účtu

Jak už tedy vyplývá ze samotné charakteristiky, daný kód najdeme tak, že by jeho začátek měl být za všech okolností na čtvrtém místě celého tohoto složitého kódu. Samozřejmě i zde myslete primárně na to, že daný kód má za všech okolností jenom 4 místa a to co následuje, už je číslo samotného bankovního účtu.

A proč vlastně vědět, komu banka 5500 patří? Může se to hodit ve chvíli, kdy vás zajímá, do jaké banky posíláte svoje peníze, od které banky vám peníze přišli, nebo se to může hodit třeba i ve chvíli, kdy si chcete ověřit, zda dané číslo účtu patří skutečně té bance, která byla vyřčena.