Coins German Mark Mark Currency

Jaké parametry by měla mít výhodná půjčka?

Hledáme-li půjčku, je určitě dobré dobře počítat, stejně jako je dobré dobře prověřovat různé poskytovatele daného úvěrového produktu. Naším cílem by totiž měla být primárně výhodná půjčka. A pokud nevíte, jak ji co nejlépe poznat, přinášíme vám stručný návod toho, jak ji vybrat co možná nejlépe a nejvýhodněji. Výhodné půjčky jsou nově dostupné i pro podnikatele.

Dobrým ukazatelem je RPSN

Jedním z hlavních ukazatelů, který může výhodnost půjčky velmi dobře reprezentovat, je takzvané RPSN. Jedná se o roční procentuelní sazbu nákladů. Tato hodnota by měla zahrnovat vše, co se dané konkrétní půjčky týká. Tedy hlavně:

  • Úrokové sazby
  • Případné poplatky
  • Pojištění
  • Další spojené platby
Další zajímavý článek:  Půjčky Benešov

Samozřejmě naším cílem by mělo být vybírat takovou půjčku, která má RPSN skutečně co nejnižší. Ne vždy je ale ideálním ukazatelem, jelikož u mikropůjček často vychází ve velmi vysokých, až neobjektivních hodnotách. Pokud je u nich naším cílem výhodná půjčka, je dobré použít hlavně selský rozum.

Výhodná půjčka by nám měla nabídnout široký výběr částek a splatností

Dále je určitě třeba hledět také na široký výběr jak jednotlivých částek, tak i splatností. V tomto ohledu může být pohled opravdu individuální. Pokud potřebujme pár tisíc, může pro nás být výhodná půjčka před výplatou, v řádech několika tisíců korun. Pokud ale potřebujeme peníze na stavbu našeho domu, je dobrou volbou hypotéka od ČSOB. Zmínili jsme však pouze zlomek možností, jelikož existují také klasické bankovní a nebankovní půjčky, nebo půjčky ručené nemovitostí – takzvané americké hypotéky.

Další zajímavý článek:  S čím musíte počítat, chcete-li si půjčit u banky – 3. díl

Samotná délka splácení je poté důležité hlavně v tom, abychom si mohli jednoduše a rychle rozložit splátky do delšího časového období. Dobré je to určitě z toho důvodu, abychom mnohem méně zatěžovali náš rodinný rozpočet.

Budeme-li konkrétní, tak mikropůjčky nabízejí splatnost v měsíčních lhůtách, zatímco u hypoték jsou to desítky let. Obecně totiž platí, že se dálky splatnosti odvíjejí hlavně od poskytovaných částek.

Myslete také ta další související výhody

Parametry výhodné půjčky tedy máme zmapovány a tak je dobré hledět také na související výhody. Mezi ty může patřit třeba možnost pojistit se proti schopnosti splácet, stejně jako flexibilita splátek. A jak může vypadat? Známý poskytovatel Home Credit v tomto směru na webu uvádí toto: „Neodhadli jste na začátku ideální nastavení výše splátek vaší půjčky? Můžete si ji bez problémů změnit. Pokud máte řádně zaplacené alespoň 4 měsíční splátky a ve smlouvě o půjčce si dohodli možnost změnit výši a počet splátek, nevidíme žádný důvod, proč by to byl problém.“

Další zajímavý článek:  Půjčky Hodonín

Z našeho pohledu samozřejmě musíme dodat, že zmíněné vlastnosti jsou ty primární. Pokud je vše dodrženo, můžete si být jisti, že si berete opravdu takový úvěrový produkt, se kterým budete spokojeni a který vás za žádných okolností nezklame.