Coins German Mark Mark Currency

Jaké parametry by měla mít výhodná půjčka?

Hledáme-li půjčku, je určitě dobré dobře počítat, stejně jako je dobré dobře prověřovat různé poskytovatele daného úvěrového produktu. Naším cílem by totiž měla být primárně výhodná půjčka. A pokud nevíte, jak ji co nejlépe poznat, přinášíme vám stručný návod toho, jak ji vybrat co možná nejlépe a nejvýhodněji. Výhodné půjčky jsou nově dostupné i pro podnikatele.

Dobrým ukazatelem je RPSN

Jedním z hlavních ukazatelů, který může výhodnost půjčky velmi dobře reprezentovat, je takzvané RPSN. Jedná se o roční procentuelní sazbu nákladů. Tato hodnota by měla zahrnovat vše, co se dané konkrétní půjčky týká. Tedy hlavně:

  • Úrokové sazby
  • Případné poplatky
  • Pojištění
  • Další spojené platby
Další zajímavý článek:  Stačí vám 20 000 Kč? Máme pár tipů, kde si půjčit

Samozřejmě naším cílem by mělo být vybírat takovou půjčku, která má RPSN skutečně co nejnižší. Ne vždy je ale ideálním ukazatelem, jelikož u mikropůjček často vychází ve velmi vysokých, až neobjektivních hodnotách. Pokud je u nich naším cílem výhodná půjčka, je dobré použít hlavně selský rozum.

Výhodná půjčka by nám měla nabídnout široký výběr částek a splatností

Dále je určitě třeba hledět také na široký výběr jak jednotlivých částek, tak i splatností. V tomto ohledu může být pohled opravdu individuální. Pokud potřebujme pár tisíc, může pro nás být výhodná půjčka před výplatou, v řádech několika tisíců korun. Pokud ale potřebujeme peníze na stavbu našeho domu, je dobrou volbou hypotéka od ČSOB. Zmínili jsme však pouze zlomek možností, jelikož existují také klasické bankovní a nebankovní půjčky, nebo půjčky ručené nemovitostí – takzvané americké hypotéky.

Další zajímavý článek:  Kde si půjčit? Inspirujte se průvodcem půjček

Samotná délka splácení je poté důležité hlavně v tom, abychom si mohli jednoduše a rychle rozložit splátky do delšího časového období. Dobré je to určitě z toho důvodu, abychom mnohem méně zatěžovali náš rodinný rozpočet.

Budeme-li konkrétní, tak mikropůjčky nabízejí splatnost v měsíčních lhůtách, zatímco u hypoték jsou to desítky let. Obecně totiž platí, že se dálky splatnosti odvíjejí hlavně od poskytovaných částek.

Myslete také ta další související výhody

Parametry výhodné půjčky tedy máme zmapovány a tak je dobré hledět také na související výhody. Mezi ty může patřit třeba možnost pojistit se proti schopnosti splácet, stejně jako flexibilita splátek. A jak může vypadat? Známý poskytovatel Home Credit v tomto směru na webu uvádí toto: „Neodhadli jste na začátku ideální nastavení výše splátek vaší půjčky? Můžete si ji bez problémů změnit. Pokud máte řádně zaplacené alespoň 4 měsíční splátky a ve smlouvě o půjčce si dohodli možnost změnit výši a počet splátek, nevidíme žádný důvod, proč by to byl problém.“

Další zajímavý článek:  Nebankovní půjčky Praha 4 - znáte je?

Z našeho pohledu samozřejmě musíme dodat, že zmíněné vlastnosti jsou ty primární. Pokud je vše dodrženo, můžete si být jisti, že si berete opravdu takový úvěrový produkt, se kterým budete spokojeni a který vás za žádných okolností nezklame.