Máte-li dítě, zřejmě mu dáváte pravidelné kapesné. Pokud ne, měli byste. Ve chvíli, kdy vaše ratolest nastoupí povinnou školní docházku, přichází čas začít i s výukou předmětu, kterému se říká finanční gramotnost. Přeloženo – naučit se vycházet a hospodařit s penězi.
Když jsou malí
Malý školák by měl dostávat kapesné týdně. Měsíc je pro něj příliš dlouhá doba a nebude zřejmě v jeho silách rozpočítat si peníze tak, aby vyšel. Podstatné je, a tato zásada trvá i do let příštích, vyplácet peníze skutečně pravidelně a v dohodnuté výši. Vás by také rozhodilo, kdyby si váš zaměstnavatel měnil termíny a výši výplaty podle toho, jak se mu to samotnému hodí.
Nenápadné příspěvky
Jakmile začnete dítěti dávat kapesné, obrňte se trpělivostí a pevnými nervy. Na pořadu dne budou opakované žádosti o půjčku. „Mami, půjč mi dvě koruny, ať mám na …“ Někteří malí spořílkové přijdou i s žádostí odůvodněnou z jejich pohledu logickým: „ať nemusím rozměňovat“… Rozhodně si nepředstavujte, že z toho sami od sebe vyrostou. Naučte se říkat nekompromisní ne. Pokud si ty koruny, dvoukoruny a desetikoruny na konci měsíce opravdu poctivě spočítáte, můžete totiž zjistit, že jste poskytli kapesné, oproti původně dohodnuté částce, dvojnásobné.
Ti starší
S věkem rostou nároky a s jídlem roste chuť. U staršího dítěte nepřekvapí, bude-li opakovaně požadovat zálohy na kapesné, respektive půjčky do toho příštího. Každou podobnou žádost dobře zvažte i s ohledem na to, jakou faktickou částku má dítě k dispozici. A neváhejte se zeptat, na co má být půjčka určena a rozhodnout se podle toho. Je načase, aby pochopili, že pozice dlužníka není z nejpříjemnějších. A naprostou samozřejmostí je skutečně trvat na vrácení půjčených peněz.