Jak poznat ty nejznámější podvodné půjčky?

S různými podvody se dnes můžeme setkat doslova na každém kroku. Pokud je oblast, kde je jich rozhodně velké množství, potom to jsou půjčky. A jelikož ne každý ví, jak je poznat, pojďme se společně podívat na ty nejznámější podvodné půjčky a také na to, jaké nám mohou způsobit problémy.

Díky tomu se tak nebudete muset bát toho, že byste si takovou půjčku vzali a poté byste riskovali několik možných problémů.

Pozor na poplatky předem – jasný znak podvodné půjčky

Prvním znakem jsou určitě poplatky předem. Teď nemáme konkrétně na mysli korunový registrační poplatek u mikropůjček, ale máme na mysli tu situaci, kdy po nás může být vyžadováno i několik tisíc korun. A to ještě před podpisem smlouvy. Charakteristické může být i to, že se často s poskytovatelem setkáme na veřejném místě, jelikož nemá klasickou pobočku. I to může být znak toho, že něco není v pořádku.

Další zajímavý článek:  Registr dlužníků aneb víte, co se o vás povídá?

Tato situace velmi často dopadá tak, že předáme požadovanou částku, podepíšeme smlouvu, ale peníze nedostaneme, stejně jako s námi přestane komunikovat i daný člověk. V takovém případě zkrátka přijdeme o několik tisíc korun a také mnoho času.

Důležité je myslet i na smlouvy

Dalším znakem podvodné půjčky může být také netradiční smlouva. Většinou by se mělo jednat o klasický smluvní dokument, kde jsou uvedeny všechny potřebné informace, stejně jako práva a povinnosti. Jsou však chvíle, kdy jsou nabízené půjčky na směnku.

Směnka je sice také druh smlouvy, ale je třeba říci, že může přinášet velká rizika. Hlavně takzvaná bianco směnka, kam si může poskytovatel peněz napsat doslova jakoukoliv sumu, jakou po nás bude chtít vrátit. I to je ukázka rizikového jednání.

Další zajímavý článek:  Jsou půjčky Brno bezpečnou možností, jak si půjčit?

Pozor na lichváře

Další podvody na nás připravili lichváři. Ti sice mohou peníze poskytnout, ale podmínky rozhodně nejsou nijak zvlášť příznivé. A to z toho důvodu, že často vyžadují opravdu velké úroky. I proto se jejich nabídky řadí také mezi podvodné půjčky. Není totiž výjimkou, že za týden můžete půjčené peníze přeplatit i několikrát. I toto je riziko, které s lichvou souvisí.

Zde by měl naštěstí zasáhnout náš stát, který chystá několik novel. Jak píšou Novinky: „Sněmovnou totiž v polovině února hladce proplula do druhého čtení novela zákona o spotřebitelském úvěru, která zavádí pro tyto půjčky úrokový strop. Ten by podle navrženého algoritmu u půjček nad 15 tisíc korun dosahoval maximálně dvaceti procent.“

Další zajímavý článek:  Jaké parametry by měla mít výhodná půjčka?

Jak by měla vypadat správná půjčka?

Výše uvedené možnosti tedy jasně nedoporučujeme a mělo by být v zájmu každého se jim vyhnout. Pokud se podíváme naopak na to, jak by měla vypadat správná půjčka a kterou bychom mohli doporučit, potom by měla mít tyto parametry:

  • Nízký úrok
  • Jednoduché podmínky získání
  • Měla by být spjata s prověřenou společností
  • Měla by nabídnout dostatečné částky na dostatečně dlouhou dobu